Tilaisuus järjestetään etäyhteydellä teamsissa ja sen juontaa Demarinuorten puheenjohtaja Emilia Kangaskolkka.
Budjettiriihi ja aluepolitiikka – Seppo Eskelinen
”Hallituksen toimet keskittyvät voimakkaasti Länsi- ja Etelä-Suomeen. Nyt tulee varmistaa, että Itä-Suomi pysyy myös kehityksessä mukana ja että alueelliset erot eivät pääse repeämään.”
Miten hallitusohjelma iskee työmarkkinoille – Timo Suhonen
”Sosialidemokraatit eivät voi hyväksyä hallituksen yksipuolista sanelua ja työntekijöiden aseman heikennyksiä. Suomi pärjää vain rakentamalla luottamus, neuvottelukulttuuria ja tasaveroisia työmarkkinoita.”
Leikkaako hallitus kunta- ja hyvinvointialue rahoituksesta – Tuula Väätäinen
”Hallitus haluaa ulkoistaa leikkaukset hyvinvointialueiden harteille. Nyt tulee antaa vasta aloittaneille alueille rauha toiminnan kehittämiseen. Leikkaukset kurjistaisivat tilannetta kestämättömästi, josta maksaisimme vain kalliimpaa hintaa tulevaisuudessa.”
