Emme hyväksy järjestöihin kohdistuvia leikkauksia

Kirjoittaja:

Julkaistu:

Kategoria:

SDP Savo-Karjalan piiri vastustaa jyrkästi järjestöihin kohdistuvia leikkauksia. Ne ovat vakava isku ihmisten hyvinvoinnille, osallisuudelle ja turvallisuudelle sekä heikentävät alueemme elinvoimaa.

Järjestöt tekevät korvaamatonta työtä lasten, nuorten, ikäihmisten, vammaisten, mielenterveyskuntoutujien, päihdeongelmista kärsivien sekä monien muiden tukea tarvitsevien ihmisten hyväksi. Ne tarjoavat matalan kynnyksen apua, vertaistukea ja yhteisöllisyyttä tilanteissa, joissa ongelmat voidaan vielä ehkäistä ennen niiden kärjistymistä.

STEA-avustusten merkittävät leikkaukset uhkaavat järjestöjen toimintaedellytyksiä koko Suomessa. Etenkin pitkien välimatkojen alueille tämä isku kohdistuu voimakkaasti. Itä-Suomi kamppailee muutenkin isojen kriisien keskellä ja esimerkiksi tässä turvallisuustilanteessa järjestöjen toimintojen heikentämisellä syvennämme alueen ihmisten hätää.

Kun ennaltaehkäisevä työ vähenee, ihmisten avuntarve kasvaa ja siirtyy hyvinvointialueiden ja kuntien vastuulle. Lyhytnäköiset säästöt lisäävät pitkällä aikavälillä kustannuksia sekä kuormittavat entisestään jo valmiiksi paineen alla olevia sosiaali- ja terveyspalveluja.

Leikkausten seuraukset näkyvät konkreettisesti ihmisten arjessa. Kohtaamispaikkoja suljetaan, kriisiapu ja neuvontapalvelut vähenevät, vapaaehtoistoiminnan tuki heikkenee ja monien järjestöjen mahdollisuudet tarjota ammatillista ohjausta kaventuvat. Erityisen raskaasti vaikutukset osuvat niihin ihmisiin, joiden elämäntilanne on jo valmiiksi vaikea.

Järjestöt eivät ole pelkästään palveluiden tuottajia. Ne ovat myös tärkeä osa kansalaisyhteiskuntaa, hyvinvoinnin kehittämistä ja yhteiskunnan inhimillistä perustaa. Niiden kautta tavoitetaan ihmisiä, jotka muuten saattaisivat jäädä kokonaan avun ulkopuolelle.

Järjestöt ovat myös merkittäviä tiedon tuottajia päätöksenteon ja palveluiden kehittämisen tueksi. Niiden kautta välittyy arvokasta kokemus- ja asiantuntijatietoa ihmisten tarpeista sekä palveluiden toimivuudesta. Lisäksi järjestöt ovat tärkeitä yhteiskehittämisen kumppaneita, joiden avulla palvelurakenteita ja prosesseja voidaan uudistaa vastaamaan paremmin eri väestöryhmien ja erityisryhmien tarpeita. Leikkaukset heikentävät tämän kehittämistyön edellytyksiä ja kaventavat päätöksenteon tietopohjaa.

Sosiaali- ja terveysministeriö on avannut valtionavustushaun alueellisen sote-järjestötoiminnan sekä järjestöjen tekemän terveyden ja hyvinvoinnin edistämistyön kehittämiseksi hyvinvointialueille ja Helsingin kaupungille.  Avustus summa on kokonaisuudessaan 25 miljoonaa euroa.  Tämä rahoitus lisää entisestään byrokratiaa sekä eriyttää hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen työn tukemisen kunnissa ja hyvinvointialueilla. Tämä asettaa järjestöt edelleen hankalampaan asemaan. STM rahoítus kohdistuu vain sote-järjestöille.

SDP Savo-Karjalan piirihallitus katsoo, että järjestöjen toimintaedellytysten turvaaminen on sekä inhimillisesti että taloudellisesti vastuullista politiikkaa. Hyvinvointia rakentava ennaltaehkäisevä työ ei ole menoerä, vaan investointi ihmisiin, yhteisöihin ja yhteiskunnan kestävyyteen.

Vaadimme, että järjestöihin kohdistuvat leikkaukset arvioidaan uudelleen ja järjestöjen toimintaedellytykset turvataan myös tulevaisuudessa. Heikoimmassa asemassa olevien ihmisten tukiverkkoja ei saa murentaa. Yhteiskunnan vahvuus mitataan siinä, miten se huolehtii kaikkein haavoittuvimmista jäsenistään.

Piirihallitus

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *